Nejlepší je nechat zapojení světla na profesionálním elektrikáři. Nejspíš to ale zvládnete i sami. Jen myslete na bezpečnost a postupujte podle návodu prodejce. Práci vám usnadní také tento stručný přehled jednotlivých činností. Co si připravit?

Potřebovat budete zkoušečku a izolovaný elektrikářský šroubovák. Pro zapojení LED lustrů a dalších stropních svítidel se budou hodit i stabilní štafle nebo stolička. A před sebou můžete mít i grafické znázornění toho, jak žárovky a jednotlivé vypínače fungují. Ke správnému zapojení světla schéma může pomoci, zejména, pokud s tím ještě nemáte zkušenost.

Postup zapojení světla 

Než se pustíte do samotné instalace, nikdy nezapomeňte vypnout pojistky. A pokud si nejste jistí jednotlivými okruhy, raději vypněte všechny. K tomu slouží hlavní jistič, který většinou najdete na chodbě nebo u dveří bytu. Potom už přichází na řadu zapojení vodičů v síti s těmi v těle svítidla

Propojte kabely

Věřte, že k zapojení světla 3 dráty opravdu stačí. V novostavbách hledejte nejprve černý vodič neboli fázi. Někdy má i hnědou barvu, důležité ale je, že jím neustále protéká proud. I když se nesvítí. Dále to je vodič modrý – ⁠nulový a žlutozelený –⁠ ochranný. Jednotlivé kabely ze zdi pak propojte s těmi od světla ve stejné barvě. Navzájem se naopak dotýkat nesmí. Pro připojení vypínače použijte černý či hnědý vodič fáze. Z protější svorky vypínače ho pak veďte na spodní kontakt objímky svítidla. Vyzkoušejte funkčnost a je hotovo.

A když už jsme u zapojení vypínače světla, je dobré si připomenout, že kromě klasických máme často doma i vypínače sériové. Používají se například v obývacím pokoji pro dvouramenný lustr nebo v koupelně, kde s nimi zapínáme centrální lampu i svítidlo u zrcadla. Pozor na záměnu s vypínači střídavými, které jsou ze dvou míst připojené k jednomu světlu. Oba mají poměrně složité schéma, a tak bude lepší, když je zapojí odborník.

Jak si poradit s “čokoládou”

Moderní LED lampy mají ale často kabely v lustrové svorkovnici, lidově čokoládě. Jde o měděnou trubičku, která zajišťuje lepší tepelnou odolnost. Kabely se v ní zasouvají do dvou otvorů ⁠– ⁠ten s označením L je na fázový kabel a do otvoru N patří nulový kabel. 

LED lustr

Když dva kabely stačí…

Ve starší zástavbě možná najdete jen fázový a nulový kabel. V tom případě zajistěte, aby se třetí (uzemňovací) kabel nedotýkal ostatních a pečlivě ho zaizolujte. Potom teprve můžete znovu zapnout pojistky a vyzkoušet, jestli lampa svítí.



>>> Návod, jak zapojit závěsné svítidlo naleznete >>> ZDE


* Pole označená hvězdičkou jsou povinná