Zapojení lustru je celkem obvyklou činností, kterou bychom měli být schopni zvládnout i bez pomoci profesionálního elektrikáře. Sice nevyměňujeme lustry každý měsíc, ale při stěhování nebo při touze vyměnit stávající lustr za nový se hodí vědět, jak na to. Nicméně je třeba připomenout, že lustr je elektrické zařízení, takže je třeba zachovávat opatrnost. Vždy byste měli před zapojením vypnout přívod proudu, konkrétně přepnout jistič.

Zapojení lustru se liší v závislosti na typu stavby. Při zapojení lustru v novostavbě je proces poněkud odlišný než v případě starší zástavby. Zapojení lustru se třemi dráty je obecně jednodušší a můžete se s ním setkat jak v nových budovách, tak ve starších objektech, kde byla provedena kompletní rekonstrukce elektroinstalace. Během zapojení lustru narazíte na stropě na tři dráty - fázový vodič, nulový vodič (tzv. "nulák") a ochranný vodič. Ve schématech elektroinstalace jsou tyto označeny jako: L (fázový vodič), N (nulový vodič) a PE (ochranný vodič).

BAREVNÉ OZNAČENÍ VODIČŮ


Fáze (L) by měla být  hnědá , ale může být také  šedá  nebo  černá 
Nulový vodič (N) je  světle modrý 
Ochranný (PE) je buď  zelenožlutý , ale může být i jenom  zelený  nebo  žlutý 

Pokud se ovšem pustíte do zapojení lustru v paneláku nebo jiné starší zástavbě, můžete se setkat s tím, že ze stropu vedou pouze dva dráty, a to fázový a nulový vodič. Pokud jsou označeny výše uvedenými barvami, neměl by nastat žádný problém, ale někdy barvy nemusí odpovídat. V takovém případě budete potřebovat zkoušečku, abyste zjistili, který drát je který.

Jak zapojit lustr v několika krocích

  1. Vypněte jistič. Pro jistotu použijte zkoušečku k ověření, že do drátů určených pro lustr nevstupuje žádný elektrický proud.
  2. Odstraňte plastový kryt drátů. Pokud není odhalen dostatečně dlouhý kus drátu pro zapojení do svorkovnice, opatrně odizolujte potřebnou délku izolace.
  3. Lustr zavěste na hák. Důležité je, aby lustr nevisel pouze na elektrických drátech.
  4. Propojte vodiče do svorkovnice. Vodiče stejné barvy u lustru a ve svorkovnici musí být zapojeny společně. Do svorkovnice zapojíte z jedné strany nulový vodič a naproti němu druhý nulový vodič (hnědá/hnědá); toto platí i pro fázové vodiče (modrá/modrá).
  5. Ochranný vodič se buď zapojí samostatně, nebo se izoluje. Vodiče se ve svorkovnici upevní pomocí šroubků. K dispozici jsou také bezšroubkové svorky (WAGO).
  6. Zapněte jistič a ověřte, zda lustr správně svítí.

Co je to "čokoláda"


Speciální lustrová svorkovnice se lidově označuje jako čokoláda. Jedná se o plastovou izolační strukturu s mosaznými trubičkami, které propojují dráty a fixují se dvěma šroubky. Tento název dostala kvůli svému dělení na dílky, které připomínají čokoládovou tyčinku. Svorkovnice se dodávají v různých velikostech, které ale snadno můžete dělit na potřebný počet dílků.

Existuje mnoho druhů svorkoven, známých jako "čokolády". Nejčastěji používanou a nejoblíbenější volbou v současné době jsou WAGO svorky, které jsou považovány za velmi spolehlivé a jednoduché na použití.

Svorkovnice se využívají hlavně pro zapojení přisazených lustrů kvůli jejich lepší tepelné odolnosti. Při jejich použití je důležité věnovat pozornost označení vodičů písmeny L a N, protože není vždy jasné, kudy který vodič vede.

Zdroj obrázků: https://www.freepik.com/