SLEVA 10% NA VŠECHNY PANELY SE SLEVOVÝM KÓDEM  ---> Panel10 <--- 

Osvětlení kuchyňské linky je dnes čím dál víc populární a to nejen díky nízkým nákladům na provoz a dlouhou životnost pásků, ale také pro vysokou možnost individualizace.

Oproti klasickým svítidlům, kde jsme omezeni rozměry, způsobem montáže, ovládáním a dalšími aspekty, LED pásky nabízí řešení skoro pro všechny situace se kterými se můžete běžně setkat.

LED osvětlení pod kuchyňskou linku

Montáž LED pásku není těžká, zvládne ji skoro každý. Níže se Vám pokusíme popsat základní způsoby instalace, co budete potřebovat, jak postupovat a čeho se vyvarovat.

Co budu potřebovat pro instalaci LED pásku do kuchyně?

1. LED profil

Profil pro LED pásek

Slouží nejen jako designový prvek, ale hlavně jako chladič pro Led pásek. Díky němu se nezkracuje životnost a účinnost led pásku. Profil je lišta, která se nalepí na požadované místo a LED pásek se vlepí dovnitř profilu.

Nejpoužívanější profily :

Rovný profil NP8 (snadná instalace lepením nebo šroubováním)

Rohový profil RP5 (snadná instalace lepením nebo šroubováním)

Vestavný profil VP5 (složitější instalace, vyžaduje drážku pro vložení profilu)

LED profil můžeme uchytit několika způsoby:

  • pomocí originál příchytek (šroubováním)
  • pomocí oboustranné lepící pásky
  • přišroubováním skrz profil (je potřeba do profilu vyvrtat otvory)
  • Přilepením (např. lepidlem Mamut) - snadná a spolehlivá instalace

Koncovky: Ke každému profilu najdete v příslušenství originální koncovku, která uzavírá profil ze strany. Instaluje se pouhým zacvaknutím.

Difuzor: Neboli kryt profilu (také možné označit jako stínítko) dodáváme v čiré nebo opálové (bílé) variantě. Výhodou opálového krytu je menší viditelnost bodů led pásku (svítidlo s ním tvoří souvisly pruh světla), ale musíme zde počítat s malým pohlcením učinosti světla.

Nabídka difuzorů

 2. LED pásek

LED pásek pod linku

Nejpoužívanější LED pásek pro osvětlení pracovní plochy kuchyňské linky je 12V - 12W (Waty "W" udávají výkon nebo chceteli svítivost LED pásku).

LED pásek 12V - 12W

Pokud budeme dávat pásek do LED profilu stačí použít vnitřní variantu, nemusí být zalitý. Zalité pásky se používají do míst kam se čato sahá či tam kde je potřeba stírat prach, posilikonování slouží jako ochrana proti mechanickému poškození.

Co se týče barvy, záleží na tom co kdo preferuje. Nejvíce používanou barvou je denní bílá 4500K (hodí se pro moderní kuchyně). Druhou nejpoužívanější je teplá bílá (hodí se pro starší kuchyně, kuchyně s důrazem na dřevo nebo určitý styl).

3. LED trafo

LED trafo pro LED pasek pod linku

Pro napájení Led pásku je potřeba zvolit dostatečně silné trafo, jinak může po určité době přestat fungovat nebo způsobovat blikání led pásku. Výpočet výkonu trafa je velice jednoduchý

Výkon LED pásku se uvádí ve watech (např. 4,8W nebo 12W atd.). Tento výkon je vždy myšlen na 1 metr LED pásku. Pokud tedy plánuji umístit např. 2 metry LED pásku o výkonu 12W, potřebuji trafo o výkonu 24W (2 x 12 = 24).

Trafo není dobré vytěžovat na maximum, proto vždy připočtu alespoň 20% rezervu a pokud bude LED pásek používán více jak 20 hodin denně, připočtu raději 30%.

Jednoduchý příklad:  osvětlení linky o délce 2m a výkonem 12W =  2x12 =24W +20% = 28,8W. Použijeme tedy pro napájení trafo o výkonu 30W.

4. LED ovladač nebo vypínač

Ovladace pro LED pásek

Ledkový pásek můžeme ovládat klasickým vypínačem který máte na zdi, nebo použít některý z našich ovladačů, pomocí kterých budete moc intenzitu navíc regulovat. Na výběr máte dotykové ovladače, vestavné ovladače do profilu, pohybové ovladače na mávnutí nebo ovladače s dálkovým ovládání.

Nejvíce používaný a nejpraktičtější je dotykový stmívač do profilu.
Záleží pouze na Vás, jaký druh vypínače Vám nejvíce vyhovuje.

Nabídka ovladačů k LED páskům:

Dotykový ovladač do profilu

Nábytkové / nástěnné ovladače pro LED pásky

Dálkové ovladače pro LED pásky

Jak nainstalovat LED pásek pod kuchyňskou linku?

Instalace LED pásku pod kuchyňskou linku

Příprava:  LED profil a pásek upravíme na požadovanou délku. Pásek můžeme do profilu vlepit ihned, nebo až po namontování profilu (pásek má na sobě již připravenou lepící vrstvu. Lepí se jako samolepka).

LED trafo umístíme někam kde nebude vidět, a kde máme vytažený kabel 230V (například na vrchní skříňky, nebo uvnitř skříněk).

Od trafa dále pokračujeme slabou dvojlinkou přímo k LED pásku. Pokud budeme používat nějaký ovladač, vsadíme ho mezi trafo a pásek, dle návodu k zapojení, který je součástí balení každého ovladače.

Po odzkoušení svítivosti pásku zaklopíme LED profil difuzorem.