V tomto postupu budete používat pájecí pistoli a jednobarevný LED pásek. Pájení LED pásků je v mnoha případech nezbytné. Existují plastové spojky, se kterými dokážete LED pásky propojovat. Plastové spojky nemají dlouhou životnost a časem se můžou vytvořit studené spoje.
 

K pájení LED pásku budete potřebovat:

 • LED pásek (s jednobarevnými LED diodami)
 • Kabel pro připojení – dvoulinku
 • Pájecí pistole
 • Kleště na odizolování kabelu – případně planžetový nůž
 • Nůžky
 • Izolační páska (volitelné)
 • Pájecí kapalinu
 • Technický líh
 • Papírové utěrky (případně kapesník, nebo vatové tyčinky)

Obsah článku:

 1. Příprava LED pásku
 2. Příprava kabelu/dvoulinky
 3. Proces pájení
 4. Čistění a testování
 5. Časté problémy


1. Připravte si LED pásek:

Nejprve si vyberte požadovanou délku LED pásku, kterou potřebujete pro váš projekt. LED pásky obvykle přicházejí na roli. Pokud budete pájet LED pásek na světelný efekt nebo dekoraci, zvažte, jakou délku potřebujete, aby vyhovovala vašim požadavkům. Na některých typech LED pásků jsou označené body, kde můžete LED pásek bezpečně odstřihnout. Tato místa jsou obvykle označena čárami nebo značkami.

Pamatujte, že LED pásky jsou citlivá elektronická zařízení, a proto je důležité zacházet s nimi opatrně. Odstřihávání LED pásku na nesprávném místě může způsobit poškození diod nebo poruchu fungování pásku. Pokud jsi nejste jistí, jak správně odstřihnout LED pásek nebo pokud máte jakékoliv pochybnosti o procesu pájení, tak nás můžete kontaktovat, a my vám rádi poradíme.


Nyní by jste měli mít odstřižený LED pásek s volnými koncovými body, kde jsou LED konektory odkryté a připravené k pájení.

LED pásek si před pájením zafixujte, aby vám při pájení neklouzal. My v AZ-LED na fixaci LED pásků používáme pájecí stůl. V tomto případě použijte izolační pásku, se kterou přelepíte LED pásek na stůl, nebo na prkínko. LED pásek si můžete zafixovat i jiným způsobem (příchytky, kolíčky, těžítko atd.)

Kontakty, které budete na pásek pájet si lehce potřete pájecí kapalinou – stačí pouze malé množství na spoj. Pomoct si můžete třeba vatovou tyčinkou, nebo papírovou utěrkou. Nenechávejte na LED pásku zbytečně velké množství tekutiny – Nejlepší varianta je, nechat pájecí tekutinu na kontaktech chvíl působit, a pak pásek papírovou utěrkou lehce otřít.

Na kontakty pomocí pájky následně naneste malé množství cínu, a vytvořte vzhledově "kuličku". Cín naneste i na kontakty, na kterých je již nanesen cín z výroby, ulehčí a urychlí to vytvoření spojení s drátkem.

Pájku zbytečně nepřehřívvejte, na nanášení cínu na spoj stačí jenom pár sekund. Když cín zmatní, znamená to, že cín byl lehce přepálen a je potřeba snížit žhavící dobu pájky.

Teď máte LED pásek připraven k dalšímu kroku pájení.


2. Připravte si kabel:

Nejdřív si naměřte, kolik metrů kabelu budete potřebovat. Musíte brát na vědomí, že budeme kabel nebo drátek oholovat z každé strany, minimálně o 5 mm.

Dalším krokem odstraňte izolaci na obou koncích kabelu, aby jste získali odkryté vodiče. Můžete použít odizolovací kleště nebo planžetový nůž. Odstraňte izolaci asi o délce 5 mm, abyste měli dostatek volného místa pro pájení.


Žíly kabelu od sebe lehce oddělte a vytvořte na koncích vizuální tvar Y. Žíly od sebe zbytečně daleko neodtahujte - zkuste si u linek nastavit délku, která vychází přesně na šířku konektorů u vašeho LED pásku.

Každý konec kabelu pájkou pocínujte, aby se vám konce neroztřepovali. Stačí pouze malé množství cínu. Doporučujeme pocínovat všechny konce drátků - nejen že se budou lépe pájet, ale druhé konce kabelu se vám nebudou roztřepovat když ho budete zapojovat do WAGO svorky nebo čokolády.


3. Proces pájení/spojení:

Tohle je nejdůležitější informace v procesu pájení LED pásku s dvoulinkou:

 • Černý drátek pájíme s konektorem, který je označený symbolem -
 • Červený drátek pájíme s konektorem, který je označený symbolem +

Na pájku si naneste velmi malé množství cínu, a kabely postupně pájíme způsobem, kdy vlastně zatlačíte/ponoříte kabel do předem před-cínované kuličky. Proces je velmi rychlý. Zbytečně pájku dlouho nezahřívejte a dávejte si pozor, abyste nepopálili LED diody, nebo nezasáhli pájkou LED pásek.

Dávejte si pozor, abyse vám kontakty + a - nespojili!

Někdy se vám může stát, že je na LED pásku víc pájecí kapaliny a místo kolem konektoru zčerná. Je to jenom povrchové opálení kapaliny, které lze na konci pájení vyčistit lihem.


4. Čištění a testování:

Když máte LED pásek napájen, a jste spokojeni se spojem, spoj na konci VŽDY očistěte lihem a papírovým ubrouskem. Tento proces nikdy nevynecháváme, protože na LED pásku zůstává pájecí kapalina, která se používáním LED pásku začne na spojích škvařit a může vám zničit LED pásek.

LED pásek vyzkoušejte standardním připojením LED pásku s trafem pomocí WAGO svorek nebo pomocí čokolády. Pásek spojíme s příslušným trafem. Trafo zapojte do sítě a pozorujte, jestli se LED pásek rozsvítí. S kabelem lehce pohněte, jestli je spoj pevný a máte hotovo.


5. Časté problémy:

I když jste provedli každý krok dle návodu správně, test pásku nevyšel, nebo jste zjistil vadu před testem:

LED pásek nesvítí:

 • Zkontrolujte, zda nejsou kontakty + a - propojeny, tím vznikne studený spoj
 • Zkontrolujte, jestli máte správně napojeny polarity + a -
 • Zkontrolujte, jestli máte ve spoji dostatek cínu a kabel je dostatečně spojen
 • Zkontrolujte, jestli nemáte cín moc přepálený - kontakt může být cínem úplně spálen
 • Zkontrolujte, jestli není LED pásek přestřižený na místě, kde není možné LED pásek rozdělovat
 • Zkontrolujte, jestli máte správné trafo k LED pásku, případně jestli je trafo správně napojeno
 • Zkontrolujte konce kabelu, které jsou napojené ve WAGO svorce - kabel může být zasunutý až moc hluboko a nevznikne ve WAGO svorce spoj, nebo je oholená část kabelu moc krátká.

Spálené kontakty v důsledku pájení:

 • Pokud se při pájení poškodí jakkoli pásek, LED dioda, konektor, nebo komponent který je vidět na vrchní části LED pásku - LED pásek nenapojujte do sítě, můžete odstřihnout zničený segment LED pásku. Přijdete o cca 5 cm z délky pásku ale nepoškodíte zbytek.
   

Dbejte na to, abyste byli opatrní, když manipulujete s pájkou a rozehřátými povrchy. Pokud jste nováček v pájení, může být užitečné začít trénovat na zkušebních materiálech, než se pustíte do opravdových spojení na LED pásku. Pamatujte také na dodržování bezpečnostních opatření a pracujte ve vhodném prostředí, aby se minimalizovalo riziko požáru nebo zranění. Před provedením pájení si dejte pozor na bezpečnostní opatření. Pracujte v dobře větraném prostředí, nosit ochranné brýle a manipulujte s páječkou opatrně, aby nedošlo k úrazu nebo poškození.